Ameliyatsız zayıflama yöntemleri

Ekim 23, 2019 0 Yazar: İstanbul Mide Botoksu

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün obez bireylerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu yazımızda ameliyatsız zayıflama yöntemleri nelerdir, ameliyatsız obezite tedavileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. Uzun zamandır kilo vermek istiyorum ama kilo veremiyorum diyorsanız, ya da bir an önce kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Ameliyatsız zayıflama yöntemleri

Ameliyatsız zayıflama yöntemleri nelerdir?

Ameliyatsız olarak zayıflama yöntemleri arasında bilinen iki öne çıkan yöntem bulunmaktadır. Bunlardan birincisi mide botoksu, ikincisi ise mide balonu yöntemidir.

Mide botoksu ise ameliyatsız zayıflama imkanı

Mide botoksu uygulaması adından da anlaşılacağı üzere Botoksu enjeksiyonunun mideye endoskopi yolu ile uygulanmasıdır. Botoks kasların geçici olarak hareketi engelleyerek midede yemek varsa geç boşalmasını sağlayarak tokluk hissi süresini artırmaktadır. Ayrıca midede yemek daha uzun sürede durduğu için mideden beyine açlık uyarısı daha az gideceği için açlık hissi de daha az oluşmaktadır.

Mide botoksu uygulaması ameliyatsız zayıflama yöntemleri arasında en çok tercih edilenidir. Uygulamada 10 dakika sedasyon anestezisi verilir ve uyumanız sağlanır. Sonra endoskopi sistematiği ile önce midede bir rahatsızlığınızın olup olmadığı kontrol edilir. Daha sonrasında midenin belirlenen bölgesine botoks enjeksiyonu yapılır. Uygulamalarımızda Amerika Gıda ve Sağlık Bakanlığı FDA onaylı, ülkemizde de Sağlık Bakanlığı onaylı Allergan Botox ve Dysport ilaçları ile mide botoksu işlemi uygulamaktayız.

Mide balonu ile de Ameliyatsız olarak zayıflayabilirsiniz.

Mide balonu da Sağlık Bakanlığınca onay almış bir zayıflama yöntemidir. Sistem oldukça basittir. Mide botoksu gibi endoskopi işlemi ile beraber mide içinde biyo uyumlu bir balon yerleştirilir. Balon belirlenen sürelerde 6 ay – 9 ay -1 yıl midede kalır. Midede tokluk hissi sağlanır.

Mide balonu ve mide botoksunun benzer özellikleri ameliyatsız zayıflama yöntemleri olmalarıdır. İşleme başlamadan önce hasta uyutularak endoskopi yolu ile önce midede gastrit, ülser, mide fıtığı, mide varisi gibi patolojik durumların varlığı kontrol edilir. Eğer hastalık durumu yok ise ister mide botoksu ister mide balonu yapılabilir.